کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟

کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟

کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟

در این مقاله به بررسی موضوع کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟ پرداخته میشود.

MDF چیست؟

ام دی اف  MDF مخفف واژه ی Medium density fiberboard فرآورده  از جنس چوب است که از چوب نرم مثل درخت کاج تولید می شود. این چوب نرم طی فرایند فشار و حرارت و ترکیب با رزین استحکام خوبی پیدا می کند و باعث افزایش مقاومت درمقابل آتش می شود و استحکام آن قدری می شود که می بایست از ابزار و ماشین الات برای بریدن آن استفاده کرد.

MDF در کشورهای مختلفی تولید می شود و انواع  متنوع ایرانی ، ترک و اروپایی دارد. وقتی فرد کابینت کار می گوید کابینتام دی اف منظورش کابینت با  MDF ایرانی باکیفیت یا ترک است. چون ام دی اف های اروپایی تنها برای کارهای بسیار پرهزینه و تشریفاتی ویژه استفاده می شوند. و بعلت قیمت بالا کاربرد عمومی ندارند.ام دی اف ها شاید از نظر ظاهر تفاوت زیادی نداشته باشند، اما از نظر مرغوبیت، طول عمر و کیفیت متفاوتند. علت تفاوت قیمت mdf های ایرانی، ترک و اروپایی همین امر می باشد.البته این تفاوت بنحوی نیست که بگوییم ام دی اف های ایرانی بدرد نمی خورند، خیر! از کیفیت استانداردی برخوردارند اما انواع ترک و اروپایی کیفیت بهتری دارند.

پیشنهاد مطالعه در مقاله کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟ : اجرا کابینت چوبی لوکس

کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟

هایگلاس چیست؟

هایگلاس high glass یک نوع ام دی اف است که روی آن با پلکسی گلاس پوشیده شده است. پلکسی گلاس شیشه مانند دارد اما  نوعی پلاستیک است که  از شیشه سبک و مقاوم  است و ظاهری شفافی نسبت به ام دی اف دارد. موقع خریدن  تخته های هایگلاس باید دقت کرد چون اگر تخته دارای روکش UV مرغوبی نباشد، زمان  بریدن تخته، لبه  آن می پرد . تخته های هایگلاس مرغوب و باکیفیت را چون هنگامی که بر روی هم قرار می گیرند دچار مشکل نشوند هر کدام را بطور جدا  بسته بندی می کنند.

هایگلاس، شفافیت مطلوبی دارد و به این علت مورد استقبال قرار گرفته است. شفافیت و رنگ های مختلف هایگلاس در آشپزخانه و هر جای دیگر باعث نواختن چشم هر بیننده ای می شود و انعکاس نور در هایگلاس باعث جذابیت می شود. می توان بر روی هایگلاس طرح های مختلف زیبایی ایجاد کرد و طبق سلیقه همه خریداران است. هایگلاس مانند چوب قابل برش و سنباده است وبوسیله چسب چوب آسان چسبانده می شود بعلاوه در مقابل  پوسیدگی و رشد قارچ بسیار مقاوم است. فرق اساسی هایگلاس و ام دی اف در روکش آن دو است. هایگلاس بخاطر روکش مخصوص  از قیمت بالاتری برخوردار است و بعلت سطح صیقلی آن تمیز کردنش نسبت به ام دی اف راحت  تر است ولی ام دی اف با توجه به طرح های مختلف قابلیت هماهنگی زیادی با دکوراسیون خانه دارد.

ویژگی  های ام دی اف :

 1. ارزان و بصرفه تر
 2. براق نیستندو  نور را به صورت مات بازتاب می کنند.
 3. در ساخت بیشتر کابینت ها از ام دی اف های ایرانی استفاده می گردد چون از لحاظ کیفیت و تنوع طرح عالی هستند و با ورق های خارجی برابری می کنند.
 4. آسیب پذیری: در صورت خراشیدن رویه به علت نفوذ آب، به سرعت خراب می‌شوند.
 5. حساسیت به گرما و حرارت در برخی مدل ها
 6. ورق های MDF بافت نرمی دارند. ولی همین مسأله باعث میشود که مثلاً پیچ‌ها با چند بار باز و بسته شدن هرز بشوند. برای جلوگیری از این مسأله باید به صورت متناوب تغییر مکان دهیم.

ویژگی  های هایگلاس :

 • جدیدتر و به روزترند
 • قیمت بالا تر
 • بازتاب نور عالی و درخشش خوب در مقابل نور
 • ورق یکطرفه: ورقه های هایگلاس معمولاً یک طرفه اند یعنی فقط از یک سمت لایه پلکسی گلاس دارند و برای جاهایی که باید هر دو طرف کار ظاهر شکیل و زیبایی داشته باشه، باید از دو ورق استفاده کنید. این عمل دوبل کردن قطعه، هزینه‌ و ضخامت کار رو زیاد می‌کند.
 • خش پذیری: تماس طولانی جسم های سخت با های گلاس می‌توانند روی لایه ی بیرونی اثر بگذارند و باعث ایجاد لک و خش شوند. البته کیفیت جنس متریال های گلاس و لایه ی بیرونی که روی ورق استفاده می‌شه اهمیت زیادی دارد. هر چه جنس ورق هایگلاس مرغوب‌تر، کیفیت و عمر مفید بیشتر.

پیشنهاد مطالعه در مقاله کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟ : قیمت کابیت چوبی لوکس اصفهان

کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟

مقایسه ام دی اف و هایگلاس

در زمینه جذابیت ظاهری در مقایسه بین ام دی اف ملامینه و نیمه براق و هایگلاس، قطعا  هایگلاس انتخاب اول می باشد. آسان تر پاک می شود و جلای خود را از دست نمی دهد. اما مردم از زود لک افتادن و کثیف شدن هایگلاس ابراز نارضایتی می کنند. اما در واقع هایگلاس به علت براق بودن و انعکاس نور به سرعت چرک و لک و کثیفی را نشان می دهد و روکش  ام دی اف چرک تابتر است. مقاومت هردو به مساوی است ولی خرابی ها در هایگلاس (دارای دولایه اضافه تر در ساختار)به سرعت نمود می کند بنابراین برخی گمان می برند که هایگلاس زودتر خراب می شود.

ام دی اف به تر است یا هایگلاس؟

 • قیمت: در بازار همیشه کابینت ام دی اف مناسب و هایگلاس کمی گرانتر از MDF می باشد.
 • درخشندگی: کابینت ام دی اف ندارد اما هایگلاس براق است.
 • خش پذیری: کابینت ام دی اف کم پیش می آید خش بردارد اما هایگلاس لک پذیر و خش پذیر است.
 • امکان آسیب ناشی از رطوبت: در MDF نسبتا زیاد اما در هایگلاس کمتر است.
 • لبه های تیز و برنده: کابینت ام دی اف فاقد لبه تیز است اما لبه های هایگلاس برنده است.
 • قابلیت ابزار خوری: در ام دی اف بالاتر از هایگلاس می باشد.
 • سطح صاف و صیقلی: هردو مورد دارد.
 • قابلیت انجام روسازی های مختلف: کابینت ام دی اف دارد اما هایگلاس فاقد آن است.
 • مقاومت و دوام: ام دی اف مقاومت متوسطی دارد و هایگلاس مقاومتر است.

مقایسه قیمت ها بطور حدودی برای آشنایی بهتر شما :

 • قیمت کابینت گلاس 2000000-2600000 تومان هر متر
 • قیمت کابینت گلاس  1500000-2900000  تومان هر متر
 • قیمت کابینت گلاس 2800000-3300000 تومان هر متر
 • قیمت کابینت ام دی اف ایرانی 1600000-2000000 تومان هر متر
 • قیمت کابینت گلاس ترک 3000000-3200000 تومان هر متر
 • قیمت کابینت گلاس 3800000-3200000 تومان هر متر
 • قیمت کابینت گلاس اکلیلی 1600000-2000000 تومان هر متر
 • قیمت کابینت ام دی اف مات 1900000-2800000 تومان هر متر

و حالا با توجه به موارد مطرح شده راحت تر می توانید انتخاب کنید . این نکته را هم در نظر داشته باشید هرچه نور گیر محل بیشتر باشد درخشندگی هایگلاس بالاتر و زحمت تمیز کاری بیشتر است . نورهای مصنوعی کمتر لک ها را نمایان می کنند.

پیشنهاد مطالعه در مقاله کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟ : اجرا کابینت پلی اورتان در اصفهان

کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید